Kalle Tavla var ingen tavla

av Magnus Nilsson den 04 maj 2009

En teatral blandning av Carl Anton och Jarl Kulle. Dessutom konstnär. Och trubadur. Jösses!

Kalle Tavla med damsällskap, detalj från skivomslag

Kalle Tavla med damsällskap, detalj från skivomslag

Kalle Tavla var verksam som konstnär och under 1960-talet även som grammofonartist. Han gav ut ett antal singlar och en LP-skiva, alla med gräddan av arrangörer och musiker (som Åke Sandin) – men med största sannolikhet på egen bekostnad (öh… precis som Åke Sandin).

Tavla pratsjunger på skivorna i en stil som för tankarna både till samtida storheter inom visa (han ville säkert framstå som en Carl Anton, Olle Adolphson eller Evert Taube) och en teatral elegant som Jarl Kulle. Resultatet är lika delar fascinerande och förskräckligt. Uppblåst och avspänt på samma gång.

Kalle Tavla verkar ha levt på sitt måleri, men som grammofonartist hade han av allt att döma inga framgångar. Och trots att hans skivor helt klart faller inom ramen för begreppet sunkadelica (eller incredibly strange music, med svenska mått mätt), så är det få som talar om honom idag.

Det är hög tid att lämna plats för Kalle Tavla, med andra ord. Hedra denne egensinnige man och lyssna på hans negligerade produktion!

Kalle Tavla hette för övrigt Karl Gerhard Larsson i folkbokföringen. Han avled i januari 2004 efter en hjärtattack.

Diskografi

Vi försöker sätta samman en diskografi med Kalle Tavlas samtliga skivor.

Singlar, EP
Luleälven / Om bara någon lyssnar / Älskar dej / Kom lilla guldfisk Joker, December 1961
Höstens sång / Å, lilla kanin / Lilla bi, lilla ros / Som havet Swe Disc, Okänt år SWEP 109
Du var natt, du var dag (Kalle Tavla) / Gå ej förbi (Kalle Tavla). Med Oswald Löpares orkester. Swe Disc, Okänt år SWES 1067
En sommarvals / Drömmen om dig GP-Production 1968 GPS 1016
Solvej-solvej / Sov nu barnet GP-Production, 1968 GPS 1017
Bibbelimick (Kalle Tavla), 1.49 / En sommarkväll Kalle Tavla), 2.20. Med Lars Samuelsons orkester. GP-Production, 1969 GPS 1018
LP
Modellen GP-Production, 1968 GPLP 07

Av Magnus Nilsson och Henrik Martinell

Tack

Tack till Peter Holmlund, Jan-Erik Nilsson och Owe Midner.

Länkar

> Conrad ligger ganska nära Kalle Tavla
> Tradera har ofta skivor med Kalle Tavla, extern länk, öppnas i nytt fönster

Spara | Dela
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Pusha
  • Bloggy
  • TwitThis
  • Google
  • Live
  • LinkedIn
  • Maila artikeln!
  • Skriv ut artikeln!

{ 2 comments… read them below or add one }

yvonne 15 juli 2010 kl 3:47

Jag kände honom på den tiden (60-talet).
Någon skönsångare var han nog inte men han umgicks i dåtidens kändisvärld (i Stockholm). Han var bästa vän/barndomskamrat med Gunnar Wiklund. Jättespännande för en 17-18 årig tjej att bli uppvisad för sin ungdomliga skönhet och härligt långa hår.
Till mig målade han solrosor.

yvonne 15 juli 2010 kl 3:53

Glömde berätta om hans konstnärsnamn; helt ”blygsamt” tog han sig artistnamnet Kalle Tavla pga att ”hans namne” Carl Larsson redan var upptaget.
DS

Skriv en kommentar

Previous post: Jeanette Lidén kliver rakt in på tronen

Next post: Gud bevare Tiny Tim